ZDRAVJE MLADIH
S skupnimi močmi za boljšo prihodnost
Brošure in priročniki s področja duševnega zdravja
Krvodajalske akcije Rdečega križa Slovenije v maju
Dan varne rabe interneta – 6. februar 2024
Duševno zdravje
V svetovalnici se lahko oglasiš, ko se srečaš s težavami kot so odnosi v razredu, samopodoba, telesna teža, odnosi doma, učenje učne snovi… Prostori se nahajajo v kletnih prostorih zdravstvenega doma. Za termin piši ali pokliči na marjana.hostnik@zd-domzale.si ali 01/ 824 52 00.
Svetovalnica je namenjena reševanje težav, ki so povezane z odraščanjem. Mladi, ki običajno prihajajo na svetovalnico se srečujejo s težavami kot so težave v šoli, pomanjkanje samozavesti, napadi panike, anksioznost, ljubezenske težave, odnosi s starši, stres, motnje hranjenja, zaprtost vase, težave pri vključevanju v družbo… Za termin pokliči na 040 255 568 ali piši na info@czm-domzale.si. Obiski so brezplačni.
Program Naj noben otrok ne izostane je namenjen delu z otroki in mladostniki pri krepitvi čustvenega razvoja in lastne samopodobe ter pomoči mladostnikovim skrbnikom pri razvijanju bolj kvalitetnega odnosa z otroki. Program sofinancira Občina Domžale in je za občane Domžal brezplačen. Program je namenjen psihosocialni pomoči otrokom in mladostnikom iz ogroženih družin.
Projekt je namenjen mladim, pretežno osnovnošolcem, s težavami na učnem področju, s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, težavami v družinskih odnosih… Gre za učno in psihosocialno pomoč otroku, ki jo izvajamo preko naših prostovoljcev, enkrat-dvakrat tedensko, po dve šolski uri. Pomoč se odvija na domovih družin.
Kontaktna oseba: Simona Pirc Jenko, simona.pirc@gov.si
SCOMS je javni zavod, strokovna ustanova, usmerjena v varovanje duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Pomagajo otrokom, mladostnikom in staršem pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih in psihiatričnih motenj in težav.
Zaupni telefoni
TOM je telefon za otroke in mladostnike, ki je v prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladim, ki se v procesu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, dilemami ali stiskami. Na brezplačni telefonski številki 116 111 lahko svetovalcem zaupajo svoje težave ali jih prosijo za nasvet in dodatne informacije. Anonimnost in zaupnost pogovora in klicateljev sta zagotovljeni. Na ta način želimo mlade vzpodbuditi k razvijanju samozavesti in komunikacijskih spretnosti ter jih pripraviti na samostojno reševanje konfliktnih situacij.
- TOM telefon: Mladi lahko pokličete na TOM vsak dan, tudi ob nedeljah in praznikih, med 12. in 20. uro na brezplačno številko 116 111.
- TOM klepetalnica: po urniku, ki je sproti objavljen na spletni strani
- TOM e-pošta: Lahko jim tudi pišete na tom@zpms.si ali preko obrazca.
Zaupni telefon Samarijan – brezplačni 24 urni telefon za klic v duševni stiski. Posameznik v stiski ima možnost pogovora preko brezplačne telefonske številke 116 123, namenjene odraslim v duševni stiski.
Društvo SOS budi osebam, predvsem ženskam in otrokom, ki doživljajo nasilje, podporo na poti iz nasilja.
- SOS telefon je namenjen vsem, ki potrebujete pomoč, podporo, informacije o katerikoli vrsti in obliki nasilja, oblikah pomoči, vaših pravicah in dolžnostih institucij. Klic je brezplačen, 080 11 55.
- SOS svetovanje po e-pošti: Po e-pošti drustvo-sos@drustvo-sos.si lahko posredujete prijavo nasilja ali za krajše informacije o nasilju ter oblikah pomoči za izhod iz nasilja.
Duševna stiska je situacija, s katero se lahko sreča vsakdo, kadarkoli – od otroštva do starosti. V stiski se je dobro z nekom pogovoriti; z nekom, ki vas posluša in razume. Lahko je to vaš bližnji, vselej pa to ni mogoče. Takrat se lahko obrnete na svetovalce po telefonu.
Pokličete lahko vsako noč med 19. in 7. uro zjutraj. Pogovor bo povsem zaupen, lahko boste ostali anonimni. Prejeli boste tudi informacije, kam se še lahko obrnete po pomoč. Če ste v stiski ali razmišljate o samomoru, pokličite na (01) 520-99-00. Klic deluje v okviru UPK Ljubljana
- Krizni center: Krizni center za ženske in otroke, žrtve nasilja – umik na varno in tajno lokacijo v primeru akutnega nasilja. Telefon kriznega centra vam je na razpolago vse dni v tednu, 24 ur na številki 031 233 211.
- Psihosocialna pomoč ženskam žrtvam nasilja – informiranje o oblikah pomoči, psihosocialno svetovanje, pomoč in podpora: 01 25 11 602.